Ecolabel ma 25 lat

Komisja Europejska zaprasza do świętowania 25 lat istnienia oznakowania ekologicznego podczas obchodów Zielonego Tygodnia – największej w Europie dorocznej konferencji na temat polityki ochrony środowiska. Ponieważ nie wszyscy mogą być 31 maja w Brukseli, zachęcamy do śledzenia wydarzenia na naszej stronie internetowej. 

Zielony Tydzień stanowi niepowtarzalną okazję do wymiany pomysłów i sprawdzonych praktyk przez przedstawicieli administracji państwowej, organizacji pozarządowych, przemysłu czy środowisk akademickich i mediów, dotyczących ochrony środowiska.

W tym roku temat przewodni Zielonego Tygodnia to „Zielone miejsca pracy dla bardziej ekologicznej przyszłości”. Okazja do świętowania jest szczególna: mija 25 lat od wprowadzenia ekologicznego oznakowania Ecolabel UE. To program certyfikacji Komisji Europejskiej na rzecz zrównoważonej konsumpcji i produkcji oraz zrównoważonej polityki przemysłowej. Takie oznakowanie jest przyznawane wyrobom lub usługom spełniającym standardy ochrony środowiska i wydajności.

Oznakowanie ekologiczne UE nie tylko pomaga konsumentom identyfikować produkty i usługi o mniejszym wpływie na środowisko, ale prowadzi również do rozwoju biznesu i tworzenia nowych miejsc pracy. Ponad 2000 firm posiada licencję wspólnotowego oznakowania ekologicznego na około 40 000 produktów i usług w ramach 30 grup produktów: od detergentów, tkanin do miejsc zakwaterowania turystów. Przedstawione podczas wydarzenia historie sukcesów pokażą, że troska o środowisko idzie w parze ze wzrostem i tworzeniem miejsc pracy.

Komisja Europejska zaprasza do świętowania już w środę 31 maja w godzinach 9.00-13.30, Crowne Plaza, Rue Gineste 3 w Brukseli. Podczas wydarzenia podzielonego na dwie sesje tematyczne głos zabiorą m.in. Daniel Calleja Crespo (Dyrektor Generelny w DG Środowisko) i Ado Lõhmus (Ministerstwo Środowiska Estonii), a także przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach w tworzeniu „zielonych” miejsc pracy.

  • Szczegółowy program konferencji dostępny jest tutaj.
  • Rejestracja na wydarzenie możliwa tutaj.
  • Webstreaming z wydarzenia będzie dostępny na poniższej stronie internetowej.

Źródło: https://ec.europa.eu