Futbol dla uchodźców

Przed Światowym Dniem Uchodźcy, który obchodzony jest 20 czerwca, Komisja Europejska rozpoczęła kampanię #‎SupportRefugees na rzecz wsparcia dla uchodźców. Kampania rusza w trakcie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2016, a jej ambasadorami są międzynarodowe gwiazdy futbolu Marouane Fellaini i Anja Mittag. Kampanię wspiera także UEFA i FIFPro.

Kampania informacyjna Komisji Europejskiej #‎SupportRefugees ma na celu zwrócenie większej uwagi na problem, który na całym świecie dotyczy 60 milionów mężczyzn, kobiet i dzieci zmuszonych opuścić swoje rodzinne strony, oraz na pomoc, jaka im jest zapewniana.

„Dla milionów kibiców, piłka nożna jest ich życiem. Dla milionów uchodźców, życiem jest walka o przeżycie. Sport, a w szczególności futbol, ma długą tradycję szerzenia szczytnych celów i społecznie konstruktywnych przekazów. Piłkarze, którzy bezinteresownie poświęcili swój czas na rzecz tej kampanii, pomogą nam w informowaniu o ważnych i potrzebnych działaniach na rzecz uchodźców, jakie podejmuje Unia Europejska. – powiedział unijny komisarz ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stylianides.

W 2016 roku Unia Europejska przeznaczy ponad miliard euro na ratującą życie pomoc humanitarną dla uchodźców na całym świecie. To wsparcie obejmuje zapewnienie dostępu do dachu nad głową, pożywienia, opieki medycznej, urządzeń sanitarnych, nauki i innych podstawowych usług. 

Więcej informacji nt. kampanii można znaleźć na stronie internetowej: www.ec.europa.eu/supportrefugees.

Klip video można obejrzeć tutaj.