Gra Miejska 2017 – relacja

Za nami kolejna edycja uwielbianej „Gry Miejskiej 2017 Różnorodnie wykształceni”. Tegoroczna edycja odbyła się niezmiennie na terenie miasta Tarnowa 23 maja.

Zabawa każdego roku gromadzi coraz większą liczbę zainteresowanych. W tym roku do gry zgłosiło się aż 15 drużyn (jedna drużyna zrezygnowała z udziału w grze w związku z wycieczką szkolną w terminie organizowanej zabawy).

W związku ze zmianą regulaminu gra odbyła się bez etapu I – wstępnego.

Drużyny spotkały się od razu w etapie terenowym, w którym do rozwiązania mieli aż 10 zadań obowiązkowych dotyczących tematyki unijnej. Dodatkową możliwością zdobycia punktów było nieobowiązkowe zadanie specjalne, które dotyczyło historii, kultury oraz wyglądu miasta Tarnowa.

Drużyny zebrały się o godzinie 10:00 w punkcie startowym, który mieścił się pod Mauzoleum Gen. Józefa Bema w Parku Strzeleckim. Zaopatrzone w karty do gry, mapki oraz zadanie specjalne przystępowały do zabawy. Drużyny rozpoczynały grę w różnym czasie, aby uniknąć spotkania się na trasie z innym zespołem. O kolejności rozpoczynania gry decydowała szybkość zgłoszeń drużyn do zabawy.

Pierwszym punktem na naszej mapie był skwer O. Kokocińskiego, w którym drużyny musiały rozwiązać rebus oraz zagadkę dotyczącą walut Unii Europejskiej. Za poprawne rozwiązanie zadania drużyny mogły zyskać 2 punkty.

Kolejnym punktem był plac Henryka Sienkiewicza przy Pomniku Jana Szczepanika. Drużyny losowały dwie zagadki dotyczące krajów należących do Wspólnoty. Za poprawne odgadnięcia zgarniali aż 4 punkty.

Trzeci punkt kontrolny znajdował się przy Bimie Starej Synagogi. W otrzymanej wykreślance uczestnicy mieli znaleźć ukryte słowa , które pisane były w pionie, poziomie oraz na ukos. Za każdy poprawie odgadnięty wyraz można było uzyskać 0.5 punktu. Łącznie do zdobycia było 3.5 punktów.

W Zakątku Króla Władysława Łokietka znajdował się punkt kontrolny nr 4 Drużyny musiały znaleźć państwa należące do Unii Europejskiej, które zostały sprytnie ukryte w zdaniach. Za każdą poprawną odpowiedź można było otrzymać 1 punkt. Łącznie do zdobycia było aż 9 punktów.

W zadaniu piątym testowana była wiedza uczestników na temat stolic państw i ich flag. Drużyny losowały los z trzema krajami państwami i flagami. Należało poprawnie dopasować je. Za każde dobre połączenie można było otrzymać 1 punkt- w sumie do zdobycia były 4 punkty.

Kolejnym etapem było Targowisko Miejskie Burek- gdzie należało rozwiązać test dotyczący tematyki unijnej ale także i Traktatów Rzymskich oraz Europejskiego Korpusu Solidarności. Do zdobycia było aż 5 punktów.

Następnym punktem była ławka nad Wątokiem, przy moście zakochanych. W tym miejscu czekała na zespoły do rozwiązania krzyżówka, której hasło wskazało miejsce następnego punktu kontrolnego, który był nie widoczny na mapie. Za każdą dobrze wpisaną odpowiedź do uzyskania było po  punktu – łącznie 9,5 punktów. Dodatkowo za odgadnięcie całego hasła w pionie można było otrzymać ekstra 2,5 punktu. Suma wszystkich punktów do zdobycia to 12. W przypadku nieodgadnięcia hasła, drużyny mały możliwość wykupienia brakujących liter z hasła za 2 punkty.

Ósmym już punktem była Przystań Erasmus mieszcząca się na placu Ofiar Stalinizmu. Uczestnicy mieli do rozwiązania test wiedzy dotyczący programu. Łączna ilość punktów do zdobycia wynosiła 6.

Przedostatnim miejscem była Mykwa- dawna łaźnia żydowska. Aby zdobyć 7 punktów należało rozwiązać rebusy wpisując pierwszą literę z nazwy danego przedmiotu w miejsce bezpośrednio pod obrazkiem, a następnie dopasowanie otrzymanego hasła do jej definicji.

W ostatnim punkcie, mieszczącym się na naszej mecie, czekało Europejskie Koło Fortuny- uwielbiana konkurencja przez wszystkie dzieci. Każda drużyna musiała zakręcić i odpowiedzieć na trzy pytania dotyczące wylosowanego państwa Unii Europejskiej. W tej konkurencji można było wzbogacić się aż
o 3 punkty.

Drużyny za prawidłowe rozwiązanie wszystkich zadań mogli uzyskać 54 punkty. Dodatkowe 20 punktów mogli zdobyć poprzez rozwiązanie Zadania Specjalnego. Miejsca tej konkurencji znajdowywały się pomiędzy punktami głównymi. Wskazówki dotyczące tego zadania zostawały dostarczane drużyną na bieżąco w przez przedstawicieli.

Gra zakończyła się po godzinie 14:00, wtedy także ogłoszone zostały wyniki:

14 miejsce – Szkoła Podstawowa nr. 8 im K.K. Baczyńskiego

13 miejsce – Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego Poręba Radlna

12 miejsce – Niepubliczna Szkoła Podstawowa Jodłówka Wałki

11 miejsce- Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Łękawce

10 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 20 w Tarnowie

9 miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Heleny Marusarz

8 miejsce – Zespół Szkół Muzycznych im. Ignacego Jana Paderewskiego

7 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 17 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego

6 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 15 w Tarnowie

5 miejsce – Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 11 im. Marii Dąbrowskiej

4 miejsce- Niepubliczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia „Siódemka”

3 miejsce- Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej

2 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 5 w Tarnowie

1 miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Klementyny Hoffmanowej  w Tarnowie

Każdy uczestnik gry dostał zestaw gadżetów w postaci m.in. breloka, smyczy na klucze, pozytywki z hymnem Europy, Travel Book oraz świecącego długopisu.

Dla zwycięskich drużyn przewidziane były dodatkowe nagrody dla Szkoły w postaci:

3 miejsce-  Flipchart

2 miejsce – radiomagnetofon

1 miejsce-  bon na kwotę 200 zł do księgarni Matras