Lekcje Europejskie w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Łękawce

Dzisiejszego dnia przedstawiciele Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Tarnów odwiedzili Niepubliczną Szkołę Podstawową w Łękawce i zrealizowali aż 4 lekcje europejskie!

Pierwsza lekcja została przeprowadzona z klasami I-III. Na początku przedstawiliśmy kim jesteśmy, a także czym się zajmujemy. Po krótkim wstępie przeszliśmy do pytań związanych z Europą. Dzieci zostały zapytane o Unię Europejską i kraje należące do niej. Niestety większość z nich  nie znało odpowiedzi na poszczególne pytania. Dlatego zaprezentowana została bajka opisująca początki Unii. W trakcie czytania, wspólnie z dziećmi przyklejaliśmy flagi państw do krajów, które symbolizują.

Kolejnym elementem lekcji było zaprezentowanie najważniejszych symboli Unii Europejskiej, czyli waluty euro, flagi, maskotki, motta,  hymnu- który został zagrany na pozytywce.

Na sam koniec dzieci dostały do pokolorowania według własnego uznania maskotkę Unii – Syriusza. Uczniowie wykazali się szczególną kreatywnością. Różnorodność kolorów, a także nowych elementów w postaci gwiazdek, flag państw pozytywnie nas zaskoczyła. Uczestnicy lekcji dostali także drobne upominki w postaci gadżetów i publikacji o tematyce europejskiej, w których znajdą nie tylko najistotniejsze informacje, lecz zadania edukacyjne, kolorowanki oraz mapy Europy.

Kolejna lekcja odbyła się z udziałem klas 4-6, w których rozpoczęła się rozgrywka w naszą ulubioną grę planszową czyli „Gwiezdny Express”. Drużyny dzielnie odpowiadały na wszystkie pytania, jednak zdarzało się też wiele pomyłek. Zespoły wspólnymi siłami próbowały dotrzeć jak najdalej i wygrać główną nagrodę, jaką była właśnie gra planszowa dla każdego zawodnika z wygranej drużyny. Wszyscy uczniowie na zakończenie lekcji dostali jednakowe upominki zawierające materiały z najważniejszymi informacjami na temat Unii Europejskiej.

Ostatnie dwie lekcje zostały przeprowadzone z najmłodszymi w całej szkole czyli przedszkolakami. Ze względu na dużą ilość obecnych, dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Dzięki przeczytanej bajce najmłodsi dowiedzieli się czym jest Unia Europejska i z czym się kojarzy. Została ona porównana do grupy przedszkolnej, w której panuje przyjaźń, wszyscy się znają, przestrzegają określonych zasad, wspólnie podejmują decyzję, pomagają sobie. Ze szczegółami omówiliśmy wszystkie symbole dotyczące Wspólnoty. Hymn „Oda do radości” został zagrany na pozytywce, flaga Unii rozwieszona i omówiona, maskotka Unii – Syriusz – na stałe zamieszkał z przedszkolakami. Przedszkolaki poznały ponadto motto Unii Europejskiej oraz europejską walutę – euro. Najmłodsi uczestnicy także zostali obdarowani naszymi specjalnymi upominkami. Radość wszystkich dzieci była niemała. Z przyjemnością przeprowadziliśmy wszystkie lekcje i nie możemy doczekać się już następnych.