O inwestycjach w Polsce

Jaki jest stan inwestycji w Polsce w porównaniu z innymi państwami, które znajdują się bądź znajdowały się na podobnym etapie rozwoju? To temat konferencji, na którą zaprasza Przedstawicielstwo KE w Polsce w poniedziałek 19 czerwca. Podstawą do dyskusji będzie raport Forum Obywatelskiego Rozwoju. Zainteresowanych udziałem zachęcamy do rejestrowania się.

  • CO? Spotkanie na temat inwestycji w Polsce
  • GDZIE? Siedziba Przedstawicielstwa KE w Polsce, ul. Jasna 14/16a, Warszawa
  • KIEDY? Poniedziałek 19 czerwca 2017 r., godz. 10.00–13.00

Konferencję rozpocznie prezentacja raportu Forum Obywatelskiego Rozwoju, który przedstawi Aleksander Łaszek (główny ekonomista FOR). Raport ten porównuje sytuację Polski z innymi państwami, które znajdują się bądź znajdowały się na podobnym etapie rozwoju. Potem rozpocznie się dyskusja panelowa z udziałem ekspertów:

  • Jakub Bińkowski – Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
  • Monika Kurtek – Bank Pocztowy S.A.
  • Wojciech Paczyński – DG ECFIN, Komisja Europejska
  • Karolina Żelawska-Pałasz – Europejski Bank Inwestycyjny (TBC).

Na zakończenie spotkania zaplanowana jest sesja pytań i odpowiedzi z udziałem publiczności, której moderatorem będzie Tomasz Gibas z Komisji Europejskiej.

Rejestracja na wydarzenie poprzez stronę internetową.

Więcej informacji

Komisja Europejska w Raporcie Krajowym 2017 przypuszcza, że w 2017 roku głównym motorem wzrostu gospodarczego w Polsce pozostanie spożycie społeczne ze względu na: rosnące płace, zatrudnienie i transfery fiskalne. W roku 2016 odnotowano wprawdzie niski poziom inwestycji prywatnych, ale spodziewane jest ich stopniowe ożywienie w związku z silnym popytem krajowym i wysokim stopniem wykorzystania mocy produkcyjnych. Jednak, główne ryzyko dotyczy skutków niepewności dotyczącej inicjatyw i regulacji, która może obecnie zachwiać zaufaniem przedsiębiorstw i niekorzystnie wpłynąć na inwestycje. W tym roku spodziewane jest także silne odbicie inwestycji publicznych m.in. dzięki realizacji projektów finansowanych z funduszy strukturalnych UE.

Czy te prognozy okazały się lub jeszcze okażą się słuszne? Między innymi o tych zagadnieniach będą dyskutować paneliści oraz uczestnicy spotkania, na które serdecznie zapraszamy.

Źródło: https://ec.europa.eu