Obchody 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich – Polska

60 lat temu w Rzymie zbudowano fundamenty Europy, jaką znamy obecnie. To dzięki tamtym wydarzeniom dzisiaj doświadczamy na naszym kontynencie najdłuższego okresu bez wojen. Traktaty Rzymskie ustanowiły wspólny rynek, gdzie ludzie, towary, usługi i kapitał mogą swobodnie się przemieszczać, dzięki czemu udało się stworzyć warunki dla rozwoju i stabilizacji Europejczyków. Jak wydarzenia sprzed sześciu dekad będziemy wspominać w Polsce?

Reload Europe

25 lutego 2017

Na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się debata deliberatywna połączona z warsztatami dla młodych naukowców. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele ośrodków akademickich, think-thanków oraz administracji publicznej. Dyskusja dotyczyła wyzwań stojących przed Unią Europejską po 60 latach od podpisania Traktatów Rzymskich. Więcej informacji tutaj: https://ec.europa.eu/poland/events/170120_Reload_Europe_pl


Gdański konkurs wiedzy o Traktatach Rzymskich

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z województwa pomorskiego mogą wziąć udział w konkursie wiedzy o Traktatach Rzymskich, organizowanym przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Gdańsk.  Warto dowiedzieć się więcej o historii i funkcjonowaniu Unii Europejskiej, zwłaszcza, że dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody, w tym wyjazd do Brukseli, ufundowany przez posła do Parlamentu Europejskiego Janusza Lewandowskiego. Więcej informacji tutaj:

http://www.europedirect-gdansk.morena.org.pl/konkurs-wiedzy-o-traktatach-rzymskich/


Team Europe and the art of debate

marzec-kwiecień 2017

Zachęcamy wszystkich studentów do wzięcia udziału w cyklu Debat Europejskich, które poruszą tematy związane z obchodami 60-lecia podpisania Traktatów Rzymskich. Drużyny o 4-osobowych składach będą walczyć o atrakcyjną nagrodę (wyjazd studyjny do Brukseli!) w siedmiu polskich miastach: Katowicach, Warszawie, Krakowie, Rzeszowie, Łodzi, Lublinie i Wrocławiu. Stawiamy na rzetelne przygotowanie, rzeczowe argumenty i szacunek dla oponenta. Uczestnicy debat będą mogli liczyć na wsparcie mentorów – ekspertów Team Europe. Więcej informacji tutaj: http://ksmowcow.pl/teameurope.html


Europejski Uniwersytet Latający

Więcej o Traktatach Rzymskich i przyszłości Unii będzie można dowiedzieć się podczas lekcji europejskich, które odbędą się w miejscowościach w całej Polsce. Spotkania dla uczniów zainteresowanych tematyką europejską pokazują jak Unia Europejska wpływa na nasze codzienne życie. Lekcje Europejskie poprowadzą eksperci Team Europe oraz animatorzy Centrum Edukacji Obywatelskiej, którzy będą rozmawiać z młodzieżą o praktycznych aspektach integracji europejskiej, ale także o wartościach takich jak demokracja, tożsamość, dziedzictwo europejskie. Więcej informacji tutaj: http://eul.ceo.org.pl/aktualnosci


Konferencja „Polska i UE: 60 lat Traktatów Rzymskich”

25 marca 2017

W 60 rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbędzie się konferencja, której partnerem jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, organizowana przez Fundację Aleksandra Kwaśniewskiego Amicus Europae oraz Instytut Bronisława Komorowskiego. W wydarzeniu wezmą udział byli prezydenci RP Aleksander Kwaśniewski oraz Bronisław Komorowski, a także inni politycy wysokiej rangi oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, społeczeństwa obywatelskiego, partii politycznych oraz kościołów i związków wyznaniowych. Celem konferencji jest dyskusja o stanie integracji europejskiej oraz analiza wyzwań stojących przed Unią Europejską.


Przyszłość UE – powiedz jak ją widzisz?

25 marca 2017

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego oraz Fundacja Konrada Adenauera zapraszają do udziału w dyskusji o przyszłości Unii Europejskiej „60 lat i co dalej?”. Poruszymy zagadnienia takie jak: środowisko, kultura i tożsamość, zatrudnienie, mobilność, bezpieczeństwo i zaufanie obywateli do UE. Oprócz uczestników z całej Polski, w rozmowie wezmą udział także eksperci, którzy będą udzielać odpowiedzi na pytania i wspierać uczestników swoją wiedzą. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie: http://www.schuman.pl/pl/traktaty.


Konferencja „Traktaty Rzymskie – 60 lat integracji europejskiej”

24 marca 2017

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce jest partnerem konferencji naukowej poświęconej Traktatom Rzymskim, organizowanej przez Uniwersytet Warszawski. Uczestnikami wydarzenia będą naukowcy z krajowych ośrodków akademickich, przedstawiciele instytucji publicznych, a także politycy. Jednym z mówców będzie Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda.

Więcej o Traktatach Rzymskich

Źródło: https://ec.europa.eu