Znajomy język obcy

Pod takim hasłem obchodzony będzie w tym roku Europejski Dzień Języków (26 września). Święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy w 2001 roku, pokazuje różnorodność językową kontynentu. Świętować wielojęzyczność i zachęcać do nauki języków obcych będziemy przez dwa tygodnie – od 18 września do 1 października – m.in. w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Częstochowie. 

UE to ponad 200 języków europejskich, w tym 24 języki urzędowe wspólnoty, około 60 języków regionalnych i mniejszości oraz wiele innych, używanych przez przybyszy z całego świata.

Obchody Europejskiego Dnia Języków to okazja, by pokazać jak ważna we współczesnym świecie jest znajomość języków, często tylko pozornie obcych. Blisko 6000 polskich słów ma francuski rodowód. Poziom wzajemnego rozumienia języka mówionego Polaków i Słowaków wynosi ok 41 proc., a niemalże 75 proc. słów współczesnego angielskiego pochodzi z języka francuskiego lub łaciny.

Warszawie(link is external) odbędą się warsztaty dla nauczycieli i wychowawców klas wielojęzycznych i wielokulturowych oraz tych zainteresowanych zastosowaniem nowych technologii w nauczaniu (27 września). Dzieci w wieku 4-6 lat będą mogły wziąć udział w zajęciach w języku włoskim, francuskim, czeskim czy hiszpańskim. Dla rodziców dzieci uczących się języków lub dorastających w rodzinach wielojęzycznych przygotowano specjalne warsztaty (30 września – 1 października). 21 września zapraszamy na dyskusję Znajomy język obcy – o roli języków we współczesnym świecie.

Wrocław(link is external) między 21 a 29 września przygotuje ponad 40 wydarzeń. Na szczególną uwagę zasługują: 

  • 23 września – językowa gra miejska „Strach się bać!” – magiczna atmosfera poszukiwania tajemniczych Istot Cienia, porozumiewających się tylko w językach obcych – zgłoszenia;
  • 23 września – koncert w Mleczarni grupy French Jazz Project – niezwykła muzyczna podróż przez klasykę piosenki francuskiej w zupełnie nowej, oryginalnej, jazzowej aranżacji;
  • 25 września – spotkanie z Danutą Stenką pt. „Z Widokiem na Kaszuby”, czyli języki (obce) w życiu aktorki – zgłoszenia(link is external);
  • 26 września – koncert „Wielojęzyczna Europa” – występy dzieci i młodzieży w różnych językach;
  • 27 września – „Literacka Wieża Babel” – wielojęzyczne czytanie w wykonaniu Teatru Ad Spectatores i niezwykła mieszanka tekstów, których pozornie nic nie łączy. Po występie będzie można porozmawiać w niemalże dziesięciu językach w kawiarence językowej.
  • 29 września – Gala EDJ w Mleczarni, czyli koncert Bévindy – francuskiej piosenkarki z portugalskimi korzeniami mającej w swoim repertuarze piosenki inspirowane portugalskim fado, muzyką francuską, argentyńską oraz Wysp Zielonego Przylądka.

Po raz pierwszy Europejski Dzień Języków obchodzić będziemy w Częstochowie(link is external), gdzie 26 wrześniazapraszamy na debatę z udziałem profesjonalnych tłumaczy języków angielskiego, francuskiego, niemieckiego, włoskiego, hiszpańskiego oraz chińskiego, różnych specjalności, od literackiej po tłumaczenia konferencyjne. Tematem debaty będzie tegoroczne hasło: Znajomy język obcy. Natomiast 30 września będzie można ponownie, po Wrocławiu, wysłuchać wyjątkowego koncertu Bévindy, francuskiej piosenkarki, przy akompaniamencie wiolonczeli i pianina.

Na zakończenie tegorocznych obchodów 1 października przeniosą się do Krakowa(link is external) Tajemnicze Istoty Cienia, porozumiewające się tylko w językach obcych, czyli ponowna okazja dla tych, którzy nie dotarli do Wrocławia, aby wziąć udział w grze miejskiej „Strach się bać!” (kliknij zgłoszenia aby dołączyć do wspólnej zabawy). 

Ponadto, na terenie ZetPeTe przy Dolnych Młynach pokażemy film Toni Erdmann” uhonorowany Nagrodą Parlamentu Europejskiego LUX Prize. Następnie zapraszamy na zabawę z DJ-em.


W całej Polsce odbędzie się też ponad 100 lekcji pokazowych w 17 różnych językach – przy wykorzystaniu komunikatora Skype(link is external).

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, jednak na niektóre z nich obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Zapraszamy! Szczegółowe informacje: www.edj.org.pl

Źródło: http://ec.europa.eu