Lekcje Europejskie w Szkole Podstawowej w Piotrkowicach

Lekcje Europejskie w Szkole Podstawowej w Piotrkowicach

Dzisiejszego dnia nasz Punkt miał przyjemność współpracować z Publiczną Szkołą Podstawową im. Księdza Prałata Władysława Gibały w Piotrkowicach. W ramach relacji nasi przedstawiciele przeprowadzili dwie lekcje.

Pierwsza lekcja prowadzona była w towarzystwie klasy zerowej, pierwszej, drugiej oraz trzeciej.  Na początku została przedstawiona istota i cel funkcjonowania Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct, a następnie zostały zadane dzieciom pytania: czym jest unia europejska oraz z czym im się kojarzy. Dzieci bardzo chętnie się zgłaszały i próbowały znaleźć odpowiedź na każde zadane przez Nas pytanie. Niestety nie wszystkie odpowiedzi były prawidłowe, dlatego w wyjaśnieniu pomagali nasi przedstawiciele. Aby przybliżyć istotę funkcjonowania, przeczytana została słynna bajka o powstaniu Unii Europejskiej, podczas której dzieci zaopatrzone w flagi państw miały za zadanie przyporządkować dany, wyczytany kraj do miejsca na mapie w którym się znajduje. 

Jako zadanie domowe uczniowie dostali do pokolorowania maskotkę Unii – Syriusza, a także zapoznanie się z publikacjami, które dostali w torbach z upominkami.

Kolejna lekcja realizowana była w klasie czwartej, piątek, szóstej oraz siódmej. Na wstępie omówiliśmy sobie najważniejsze zagadnienia dotyczące Unii Europejskiej oraz państw członkowskich, które były swoistą rozgrzewką do rozpoczęcia rywalizacji w grę planszową „Gwiezdny Express”. Drużyny bardzo dobrze poradziły sobie z pytaniami, a pomyłek zdarzyło się naprawdę nie wiele. 

Wszyscy uczniowie dostali upominki z gadżetami oraz publikacjami, natomiast zwycięskie drużyny stały się właścicielami nowych gier planszowych „Gwiezdny Express”.

Bardzo miło było nam gościć w tej szkole. Panująca, przyjazna atmosfera sprzyja zdobywaniu wiedzy.